Miniklerle Aktivite – Penguen

Bazı kreşlerde aile katılımı günü oluyor. Dileyen anne veya babalar okulun belirlediği bir gün ve saatte okula gidip çocuklarla beraber etkinlik yapıyor. Aslında çok yoğun bir dönemde olmama rağmen bütün aileler gelirse Arda kendini kötü hissetmesin diye ben de yapabileceğimi söylemiştim.

Korkulan gün geldi ve okuldan aradılar sonraki hafta gelmem için. Tabi aldı beni bir telaş 🙂 Ne yapabilirdim ki… Biraz araştırdım, arkadaşlarıma sordum, en sonunda Penguen yapmaya karar verdim… Bu etkinliği evde çocuğunuzla yapabilirsiniz veya sizin de aile katılımı gününüz varsa orada uygulayabilirsiniz diye paylaşmak istedim…

İşte bizim penguen… Ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • Pet şişe
  • Simli veya normal, siyah, yapışkanlı eva
  • Kırmızı şönil veya turuncu yapışkanlı eva
  • Peçete
  • Hareketli göz
  • Pritt

– İlk önce pet şişenin içerisindeki suyu boşaltıp, kapağını da açık tutup içini kurumaya bırakın, kuruduktan sonra kapağı kapatıp kenara koyabilirsiniz.

– Peçeteleri ince uzun şekilde keserek sonra onları top haline getirin.

– Yapışkanlı siyah evalarınızdan kol (sağ – sol  kol farkına dikkat edin), ayak ve kafa için kalıplar oluşturarak kesin.

– Son olarak da şönilden gaga yapın veya turuncu evayı üçgen şeklinde keserek gaga yapın. Ben gagaları şönilden hazırlamıştım ama sınıfta onların her birini prittle yapıştırmak biraz zor oldu, öğretmenimizin fikriyle hızlıdan turuncu evadan kesip gaga yaptık, hemen yapıştırabildik, daha pratik oldu…

Eğer okulda yaparım derseniz bu etkinliği, 16 kişi için hazırlık süreci biraz uzun sürüyor, gözardı etmeyin 🙂 Bir de 16 kişi için en az 7-8 tane siyah A4 eva gerekiyor. Bu eva’lar da ne yazık ki düz siyah satılmıyor, 10lu rengarenk paketlerde satılıyor, boşu boşuna 7 paket almak zorunda kalıyorsunuz 😦 Ama bazı yerlerde 100*70 ölçülerinde tek satılanlar da varmış, ben son ana bıraktığım için bulamadım, sizin aklınızda bulunsun…

Peki Etkinliğimiz Nasıl Geçti?

Öncelikle çok heyecanlandığımı söylemem lazım… İnsanın eli ayağı birbirine karışıyor 🙂

Arda da ben geleceğim için çok mutluydu. Sabahtan itibaren öğretmenlerine ve arkadaşlarına annesinin geliceğini anlatıyormuş. Arda’yla beraber sınıfa girdik.

Melissa Doug’ın penguenini de yanımızda götürmüştük. Böylece günün konusunun ne olduğunu kolaylıkla anladılar 🙂 Kısa bir sohbet sonrası,  onlara Penguenler Uçamaz kitabını okudum.

Sonrasında etkinliğe başladık; ilk önce pet şişenin içerisine peçeteleri doldurduk. Sonra herkese kanatları dağıttık ve pet şişeye yapıştırdık (kanatların sadece üst bölümü yapıştırılırsa daha güzel oluyor, o nedenle ben yapışkan bölümünde bıçakla ince bi çizgi şeklinde kesmiştim, pratik ayrıldı ya da sadece üst bölümünden yırtarak da yapılabilir) Sonra kafayı yaptık, gözleri ve gagayı tamamladık. En son ayakları da pritle yapıştırıp etkinliğimizi tamamladık.

Benim için çok keyifli geçti. Arda da etkinlik boyunca bana yardım ettiği için (malzemeleri o dağıttı vs) çok mutlu oldu… O kadar tatlıydı ki hepsi…

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s